[Mijmering] Talent op de vlucht

Het is vrijdagavond 5 februari en de kerkzaal van het Kruispunt loopt langzaam vol. Kerken in Alphen kunnen snel reageren zo blijkt. Dat geldt zeker ook de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt. Twee vrijwilligers van deze gemeente kwamen vorige week op het spoor van een toneelrepetitie in de noodopvang van het COA aan de Eikenlaan. Een aantal vluchtelingen heeft een toneelstuk geschreven over hun ervaringen en ze waren bezig met het instuderen daarvan. De broeders van het Kruispunt waren diep onder de indruk en in overleg met de spelers besloten ze om op korte termijn een openbare voorstelling in het Kruispunt te plannen. Op deze vrijdag dus! Hoe snel kun je soms iets voor elkaar krijgen...

 

Vol verwachting klopte ons hart en de harten van de spelers klopten nog sneller. Althans dat vertelden ze na afloop van de voorstelling. Het stuk wordt gespeeld in het Arabisch en dus moeten we het hebben van hun mimiek, gebaren en de setting op het toneel. Maar de bedoelingen zijn klip en klaar. Er doen negen Syrische mannen aan mee. Een aantal van hen zijn professionele spelers en ze worden bijgestaan door getalenteerde amateurs. Hun spel wordt ondersteund door meeslepende muziek...

Met elkaar beelden ze op het geïmproviseerde toneel hun ervaringen van de laatste jaren uit. Het is aangrijpend om te zien. Het geweld van 'eigen mensen' dat hen ten deel is gevallen. De voortdurende dreigingen en het je bij niemand meer veilig durven voelen. Af en toe horen we het tikken van een klok. De tijd loopt af en de situatie wordt voor hen kennelijk steeds nijpender. De manier waarop ze, synchroon bewegend, hun overtocht in een onveilig bootje verbeelden. Hun verbeelding spreekt voor zich. Met verve weten ze zo hun eigen spanning(en) over te brengen op de aanwezige toeschouwers. Bij tijden stokt de adem ons in de keel. Na afloop volgt er een klaterend applaus en het is ontroerend om te zien hoe blij de spelers zijn dat ze door hun spel in hun opzet zijn geslaagd.

Beide presentatoren nemen het woord en ze lopen de verhaallijn nog eens na. Onze associaties kloppen aardig. Ze hebben het heel knap gedaan dus. Daarna stellen ze alle spelers, één voor één, aan ons voor. Het wordt doodstil in de kerkzaal. Negen mannen met allemaal hun eigen verhaal. Allen hebben ze moeten vluchten om aan de martelende greep van hun regering te ontkomen. Een aantal van hen is daar niet zonder 'kleerscheuren' vanaf gekomen en ze dragen de gevolgen daarvan nog steeds met zich mee. En/of ze hebben geliefden moeten achterlaten. Een andere keus was er niet. Er is een cabaretier/tekstschrijver bij. Hij joeg het regime op de kast. Een andere speler is tandarts van beroep. Een derde profvoetballer. Allemaal mannen, met banen, geliefden en/of een gezin, wier dromen voor een toekomst in Syrië uiteen zijn gespat. Hun vlucht over de donkere zee.... De ontberingen. En dan te bedenken dat ze nog veel meer zullen hebben meegemaakt dan dat ze nu met ons kunnen/willen delen.

Hun verhalen komen stevig binnen. Getuigenissen van wat deze mannen heeft gedreven tot hun vlucht naar het onbekende. Na afloop is er een bijzondere ontmoeting. Mensen ontmoeten elkaar op het scherpst van de snede. We spreken Engels met elkaar en op andere momenten gaat het met handen en voeten. In de wandelgangen vernemen we van plannen om nog meer voorstelling van dit stuk te gaan uitvoeren. Castellum is misschien een maatje te groot. Binnenkort nog één of meerdere voorstellingen in het Parktheater zou een optie kunnen zijn. We gunnen het onze Syrische broeders. Onszelf trouwens ook...

Ds. Meindert Burema

Reacties  

#8 Els Bussink 15-02-2016 19:13
Gaan ze ook nog het land in?bzou ze heel graag willen zien.
Citeer
#7 Eliane Vermeer 14-02-2016 12:42
Geroerd door de voorstelling en de mijmering. Ook in Bodegraven is er belangstelling, daar wordt aan gewerkt de komende week. Mooi!
Citeer
#6 Meindert Burema 13-02-2016 22:52
De laatste telling van vanavond laat geeft nog 11 stoelen aan. Wat een prachtig resultaat! Maar het kan dus nog :roll:
Citeer
#5 Meindert Burema 13-02-2016 16:42
Volgrens info van een uur geleden zijn er momenteel nog 34 kaartjes voor de voorstelling van zondag. Te reserveren bij
....
Citeer
#4 Karin de Schipper 12-02-2016 21:53
Vanavond werd vertelt dat er nog wel plaatsen zijn voor zondag
Citeer
#3 Meindert Burema 09-02-2016 20:48
Op zich een mooi bericht voor de mannen van de toneelgroep. Wat zullen ze er blij mee zijn immers! Jammer voor wie achter het net vissen. We gaan kijken of er nog meer voorstellingen gepland kunnen worden...
Citeer
#2 Marian van Haaren 09-02-2016 20:27
Er zijn 12 en 14 februari voorstellingen in het Parktheater, die zijn echter al weer uitverkocht.
Citeer
#1 Jan de Vries 08-02-2016 08:27
Dank u wel voor deze prachtige verwoording van de avond. Ik krijg opnieuw kippenvel.
Citeer